Halogatás elleni csodaszer
Halogatás sokunk életében jelen van, mert vannak olyan dolgok, amikkel nem szeretünk foglalkozni, vagy nincs kedvünk hozzá, vagy valami más fontosabb és az hátrébb kerül.
Halogatással tudományos szintem is foglalkoznak, Dr. Seth J. Gillihan, a Pennsylvania Egyetem Pszichiátria Tanszékének professzora két tényezőt határozott meg, melyek gyakran állnak a halogatás mögött. Ezek:
"Mindenképpen fájni fog" – Ha azt elővételezzük, hogy a tevékenység kellemetlen lesz, nem meglepő, hogy a lehető legtovább szeretnénk elkerülni.
"Lehet, hogy nem is fog sikerülni" – Ha meg sem próbáljuk, kudarcot sem vallhatunk. A kudarctól való félelem súlyos visszatartó erő lehet feladataink teljesítésében.
Természetesen egyénileg még több ok lehet a háttérben, de azzal, hogy próbáljuk megállapítani, hogy miért is halogatunk egyrészt jót teszünk, próbáljuk megérteni magunkat és végül is foglalkozunk azzal, amit halogatunk. Ugyan nem csináljuk, de azért már fókuszba tettük. Miért kutatással más nézőpontból is tekintünk az egészre és elképzelhető, hogy közben rá is jövünk, hogy nem is azt kell csinálni, amit eredetileg gondoltunk és amit halogattunk.
Miért kutatás során megkérdezhetjük magunktól azt is, hogy miért lesz az jó ha megcsináljuk, igazából miért is akarjuk azt megcsinálni. Ezekkel a kérdésekkel igazából a belső motivációnkat próbáljuk megkeresni.
Ezt azért tartom fontosnak, mert amihez nincs motivációnk az nem igen szeretjük csinálni, motiváció nélkül sokkal jobban hajlamosak vagyunk halogatni. Azonban a motivációnk meglelése nem mindig egyszerű, mert lehet, hogy az adott dologhoz nem tudunk direktben motivációt találni, de az amihez kapcsolódik ahhoz már igen.
Ha már több írásomat olvastad akkor a "kádpancsi és takarítás" példámat már ismered, de ezzel a halogatást kezelését is jól tudom szemléltetni.
Kád pancsi és a takarítás:
Nem mondhatom, hogy a takarítás a legjobban kedvelt tevékenységeim közé tartozik, de szeretem, ha tisztaság és rend vesz körül, így hát ezt is meg kell csinálni. Igen-igen nálam is betud indulni a halogatás gépezet a takarítás elkezdése előtt. Számomra a kád pancsi az én időm része, jó kikapcsolódás, egy kis otthoni wellness, de hogy elérjem a tökéletes hatást kell egy tiszta, csillogó fürdőszoba. Ez pedig akkor lesz, ha ki van takarítva! Így hát, amikor felütné fejemben a takarítással kapcsolatos halogató "kisördög" azon kezdek el gondolkodni inkább, hogy a következő kád pancsimnál milyen fürdősót, vagy habfürdőt használok, mit is fogok olvasni. Ezek a gondolatok jók és egyre jobban érlelődik bennem, hogy igen akarok pancsizni és, hogy ezt meg tudjam tenni ahhoz kell egy tiszta fürdőszoba, ahhoz pedig neki kell látnom a takarításnak. Így már motivált vagyok a takarításban is és a halogató "kisördögnek" sajnos távoznia kell, nincs időm vele foglalkoznom.
Bízom benne, hogy ezzel a példával tudtam szemléltetni, hogy ha megleled a motivációdat, a miértedet akkor sokkal ritkábban fogsz halogatni.
Ennek van egy olyan mellékhatása is, hogy sokkal nyugodtabb leszel, mert nem nyomasztanak a listán lévő halogatott tenni valók.
Azonban fel kell, hogy hívjam a figyelmedet arra is, hogy a túl mély háttér kutatás negatívumára is. Ez pedig az, hogy a háttér vizsgálattal újabb okokat, ideológiát is találhatunk arra, hogy miért nem csináljuk, felmentjük magunkat az egész alól. Ha idejutunk az sem rossz feltétlenül, mert ezzel rájöhetünk az az adott dolgot tévesen gondoltuk úgy, hogy meg kell tenni. De ha az még is kapcsolódik valamilyen célunkhoz és mi felmentjük magunkat alóla akkor gyakorlatilag saját magunkat szabotáljuk.